Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τους Παίδες

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στην Επισκοπή, η Μικτή ομάδα Παίδων της ΕΠΣ Χανίων που νίκησε το Ρέθυμνο με το σαρωτικό 8-1, στην πρεμιέρα του Ενωσιακού Πρωταθλήματος.

Οι Παίδες των Χανίων μπήκαν πιο δυνατά από το πρώτο λεπτό και κυριάρχησαν πλήρως σε όλη την διάρκεια του αγώνα, για να φτάσουν τελικά στο εκκωφαντικό αυτό σκορ.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους "μικρούς" του Γιώργου Μουριζάκη ήρθε μόλις στο 2ο με τους Γύπαρη και Κουλιεράκη να μην μπορούν να σκοράρουν σε δύο περιπτώσεις.

Το σκορ άνοιξε τελικά στο 4ο ο Κουλιεράκης με ωραία κίνηση και σουτ έξω από την περιοχή,όπου έστειλε την μπάλα στην γωνία του Μαρινάκη, που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα.

Οι παίδες της ΕΠΣΧ συνέχισαν να έχουν την πλήρη υπεροχή και έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα στο 11ο με τον… Ρεθυμνιώτη Γύπαρη να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με πλασέ από διαγώνια θέση, με την μπάλα να καταλήγει στο "Γ".

Το Ρέθυμνο απείλησε για πρώτη φορά στο 20ο με τον Φραγκιαδάκη να πιάνει την κεφαλιά εξ επαφής και τον Ανωμεριανάκη να κάνει μεγάλη απόκρουση σε κορνερ. Στην εξέλιξη του κόρνερ ο Φραγκιαδάκης με νέα κεφαλιά έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει το σκορ.

Αφού τα Ρέθυμνο δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, τα Χανιά κατάφεραν να δώσουν από νωρίς διαστάσεις θριάμβου στο παιχνίδι.

Στο 22ο ο κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου Γύπαρης άνοιξε την διαφορά των τερμάτων στα τρία γκολ, όταν βγήκε απέναντι από τον Μαρινάκη και με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 0-3.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Κουλιεράκης έπιασε ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, αφού μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού ο Κρεμασμενάκης σκόραρε μετά την σέντρα του Τζιλιβάκη για το 0-4.

Στο 58ο το Ρέθυμνο μείωσε σε 1-4 με ένα εκπληκτικό σουτ του Μπουρνέλη που "κρέμασε" τον Ανωμεριανάκη, έξω από την περιοχή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κρεμασμενάκης σκόραρε για τα Χανιά με ατομική προσπάθεια και σουτ για το 1-5.

Στο 65ο ο Αναστασόπουλος που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, πέτυχε ακόμα ένα τέρμα στην αναμέτρηση, το 1-6 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 78ο ο Κρασουδάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 7η φορά μετά την σέντρα του Κουλιεράκη, ενώ πριν ολοκληρωθεί το επόμενο λεπτό η ομάδα των Χανίων έφτασε και σε 8ο τέρμα με τον Κακαβελάκη (1-8), που "σφράγισε" τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι.

ΕΠΣ Ρεθύμνου (Θεόφιλος Αποστολάκης): Μαρινάκης, Δρανδάκης (49 Μπουρνέλης), Βροντάκης, Αγγελόπουλος (64 Χατζηκωνσταντίνου), Φραγκιαδάκης, Ιερωνυμάκης, Σαββάκης (64 Ασμαργιαννάκης), Λιονής, Καφετζής (57 Βασιλάκης), Τζωρτζινάκης (49 Γκεοργκιεφσκι), Καλλονάκης

ΕΠΣ Χανίων (Γιώργος Μουριζάκης): Ανωμεριανάκης, Φαντριδάκης (60 Μαυρακάκης), Νικολουδάκης, Αθανασάκης, Μπουρδάκης, Φίλκας (60 Παπαδάκης), Σελάμης, Τζιλιβάκης (47 Κακαβελάκης), Κουλιεράκης, Γύπαρης (47 Αναστασόπουλος), Κρεμασμενάκης (72 Κρασουδάκης)